Nowe przywództwo w Łąkcie: Zmiana sołtysa we wsi po śmierci wieloletniego lidera

Nowe przywództwo w Łąkcie: Zmiana sołtysa we wsi po śmierci wieloletniego lidera

Od dnia 4.09.2023, jedno z mniejszych skupisk ludności w jurysdykcji Rawicz – Łąkta, może pochwalić się nowym sołtysem. W liderowanie miejscowości wprowadziła zmianę kolejność życiowych wydarzeń.

Od roku 2011 do 9 sierpnia 2023 r., funkcję sołtysa tej małej społeczności pełnił niezmiennie Ryszard Materkowski. Niestety, nadszedł smutny czas, gdy musiał odejść z tego świata.

Ryszard Materkowski był doskonale znany jako człowiek o wielkim sercu i niepodważalna reputacja sołtysa Łąkty. Charakteryzował go wysoki poziom kreatywności, niestrudzona pracowitość, umiejętność radzenia sobie bez konfliktów oraz otwartość na nowe pomysły. Był aktywnym partnerem dla rady sołeckiej. Wielokrotnie zabiegał o stworzenie wiejskiego centrum społecznościowego – świetlicy, która podczas jego urzędowania powstała przy drodze prowadzącej do Gatki. Budynek jest wyposażony w klimatyzację, posiada profesjonalną kuchnię oraz osobną chłodziarkę.

– Zawsze troszczył się o mieszkańców i ich miejsce zamieszkania, równocześnie utrzymując aktywność zawodową – wspomina Andrzej Walkowiak, członek rady miejskiej zajmujący się obszarem Hazów. – Był to naprawdę dobry człowiek – dodaje Marek Przybylski, przewodniczący rady miejskiej Rawicz po jego śmierci.

Po śmierci dotychczasowego włodarza wsi, podjęto decyzję o przeprowadzeniu nowych wyborów sołeckich. Wydarzenie to miało miejsce 4 września.

– Podczas spotkania zgromadzeni mieszkańcy przedstawili kilka propozycji kandydatów na to stanowisko, ale tylko Ewa Materkowska zdecydowała się przyjąć nominację do wyborów i zdobyła 32 ważne głosy. Obecna rada sołecka nie podała się do dymisji, dlatego nie było potrzeby wybierania nowego składu – informuje Anna Hamrol z Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz. Składamy najlepsze życzenia nowej pani sołtys – satysfakcji z powierzonych jej obowiązków, zaangażowania od mieszkańców oraz licznych inicjatyw mających na celu zaspokojenie potrzeb sołectwa Łąkta.