Oddaj krew – uratuj życie!

Oddaj krew – uratuj życie!

Czy zapasy krwi są wystarczające?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu zaprasza do wzięcia  udziału w akcjach krwiodawczych, organizowanych w różnych miejscowościach regionu. Cel jest oczywisty – pozyskiwanie krwi, której coraz częściej brakuje. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że co kilkanaście sekund ktoś w Polsce korzysta z zasobów krwi!

Na stronie internetowej RCKiK w Poznaniu możemy zapoznać się z aktualnym stanem zapasów krwi różnych grup. Obecnie najbardziej poszukiwane są grupy 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-. Nieco więcej zapasów jest w przypadku grup: 0 Rh+ oraz AB Rh-. Najwięcej zapasów jest w przypadku grupy B Rh+ oraz AB Rh+.

Krew można oddać zarówno w RCKiK w Poznaniu, jak i w oddziałach terenowych – w trybie ciągłym. Organizowane są również specjalne akcje (m.in. wspólnie z oddziałami Polskiego Czerwonego Krzyża), czy też akcje mobilne, w ramach których można oddać krew w wyspecjalizowanych autobusach.

Kolejne akcje w regionie

W grudniu (przed świętami) odbędzie się akcja w Szkaradowie. Krew można będzie oddać 22 grudnia, w godzinach od 9:00 do 14:00, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Wcześniejsza grudniowa akcja oddawania krwi miała miejsce 8 grudnia w Rawiczu.

Jeśli chcesz dołączyć do szlachetnego grona honorowych krwiodawców – sprawdź kiedy  organizowane są wydarzenia w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania albo udaj się do najbliższego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

W serwisie internetowym instytucji znajdziesz również wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak rozpocząć swoją przygodę z krwiodawstwem – na co należy zwrócić uwagę przed pierwszym oddaniem krwi i czy w ogóle możesz zostać krwiodawcą.

Jeśli będzie to możliwe – zostanie honorowym krwiodawcą będzie z pewnością jedną z najlepszych decyzji w Twoim życiu, co potwierdzają osoby, które przez wiele lat w ten szczególny sposób służą innym.