Czas na pączki!

Czas na pączki!

Nie tylko rogalem Wielkopolska stoi

Wielkopolskę, a szczególnie Poznań – pod względem „cukierniczym” – kojarzy się powszechnie z wyjątkowym specjałem i wyjątkowym dniem, czyli rogalem świętomarcińskim, który smakuje szczególnie świątecznie 11 listopada.

Jednak 24 lutego 2022 roku będzie należał do innego cukierniczego delikatesu, czyli pączka. Za tydzień większość z nas będzie słodko świętować Tłusty Czwartek. W tym roku będzie to świętowanie szczególnie atrakcyjne właśnie w Wielkopolsce – a to za sprawą konkursu, który wyłoni najlepsze pączki w tym regionie Polski.

Do udziału w konkursie zaproszone zostały zarówno cukiernie, jak i piekarnie oraz inni producenci pączków i koła gospodyń wiejskich z regionu wielkopolskiego. Głosować mogą zarówno wszyscy zainteresowani (po spełnieniu określonych warunków), jak i zaproszeni eksperci, którzy będą partycypować w pracach kapituły konkursowej.

Członkiem konsumenckiej kapituły można zostać zgłaszając się do zabawy prowadzonej na profilu facebookowym Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Uwaga – 16 lutego 2022 r. jest ostatnim dniem, w którym można się zarejestrować i spełnić wymóg formalny, czyli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie my powinniśmy zasiąść w kapitule. Wyboru członków jury konsumenckiego dokona Instytut Skrzynki, czyli instytucja współorganizująca konkurs.

Tradycyjny, alternatywny, z różą, konfiturą czy z kremem?

21 lutego 2022 r. odbędzie się zebranie kapituły konsumenckiej oraz kapituły eksperckiej. Przed południem w Starostwie Powiatowym w Poznaniu zostaną zaprezentowane biorące udział w konkursie pączki, po czym odbędzie się głosowanie i przyznanie nagród.

Pączki-laureaci, a właściwie – ich producenci – otrzymają certyfikaty za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2022 – Smak Pączka”.

Tego rodzaju konkursy są organizowane co miesiąc. Luty – z oczywistych względów – w tym roku należy do pączka. W kolejnych miesiącach roku oceniane będą inne produkty kulinarne z całej Wielkopolski.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i inne, np. vouchery na zakupy w sklepach internetowych i wejściówki na wydarzenia organizowane przez jednego z organizatorów akcji – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Poznaniu.

Przewidziano również wiele atrakcyjnych nagród dodatkowych od partnerów programu. Będzie to m.in. kilkugodzinny kurs cukierniczy oraz doskonałe konfitury.

Jeden komentarz o “Czas na pączki!

  1. Pycha! Wszystkie nadzienia pączków są dobre. Najważniejsze żeby ciasto zostało zrobione odpowiednio.

Comments are closed.