Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Rawiczu

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Rawiczu

Kolejna edycja święta bibliotek i bibliotekarzy

To już dziewiętnasta edycja wyjątkowego święta, czyli Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Pierwsze dni każdego maja, od 2004 roku „należą” do bibliotek, czyli – świata książek i aktywnej promocji czytelnictwa.

Tuż po akcesji Polski do Unii Europejskiej, co miało miejsca 1 maja 2004 r., w naszym kraju, podobnie jak w pozostałych państwach członkowskich, obchodzono Tydzień Bibliotek, który rozpoczął się 8 maja.

Początek Tygodnia przypadał zawsze 8 maja, czyli w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Obecnie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony jest w sposób stały w dniach: 8 – 15 maja.

Nie inaczej jest również w tym roku. W tych dniach pracownicy bibliotek w całej Polsce inicjują wiele projektów, których nadrzędnym celem jest promocja czytelnictwa – jednej z tych aktywności intelektualnych, które są powszechnie dostępne.

Warto więc przekonać te osoby, które nie korzystają ze zbiorów zbyt często, do tego, żeby stały się częstszymi gośćmi placówek bibliotecznych.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w służbie czytelnictwu

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek jest jedną z wielu inicjatyw ogólnopolskich i regionalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu wytyczenia nowych szlaków rozwojowi czytelnictwa w różnych grupach wiekowych.

Jak wiadomo – stan czytelnictwa w Polsce wymaga nadal wielu działań, które efektywnie promowałyby tę formę aktywności intelektualnej, która nie tylko jest źródłem szerokiej i różnorodnej wiedzy naukowej i popularnonaukowej, ale również kultury i jakościowej rozrywki.

Trudno sobie wyobrazić udane dzieciństwo bez baśni, młodości bez książek przygodowych, dojrzałości bez poezji i powieści… A to zaledwie skromne przykłady „odpowiedzi” na nasze liczne potrzeby duchowe, które możemy znaleźć w każdej bibliotece, nie tylko w dużych miastach, ale również w wielu wsiach.

Takie święta jak Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przypominają także o wyjątkowej roli, jaką placówki te pełnią we współczesnym społeczeństwie – a są one swoistymi centrami życia kulturalnego i intelektualnego lokalnych środowisk.