Akcja „Dla lasu, dla ludzi”

Akcja „Dla lasu, dla ludzi”

Tysiące nowych drzew

W minioną sobotę, 23 kwietnia 2022 r., odbyła się już po raz kolejny w tym roku akcja zainaugurowana przez leśników – pn. „ Dla lasu, dla ludzi”. Jak nietrudno się domyślić – była to akcja sadzenia drzew.

Odzew, jak zawsze, był duży i na miejsce akcji, czyli w okolicę leśniczówki Kawcze, przybyło niemal dwieście osób, w różnym wieku. Każda edycja wydarzenia cieszy się dużym odzewem, a miłośnicy lasu i przyrody mieli możliwość zgłosić w nim swój akces już po raz trzeci.

Po raz pierwszy w tym roku akcję zorganizowano w lasach gostynińskich (leśnictwo Kosowo) – na początku kwietnia, kilka dni później wolontariusze sadzili nowe drzewa w leśnictwie Zawory.

W sobotę w okolicach leśniczówki zameldowało się wielu ochotników. Wszystkich połączyła wspólna pasja – zamiłowanie do przyrody i chęć przyczynienia się do zachowania jej bezcennych zasobów, jakimi są drzewa.

Wystarczy tak niewiele, poza wykazaniem się dobrą wolą i chęciami, żeby dla ekosystemu zrobić naprawdę wiele. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak zagrożone jest środowisko naturalne i jak bardzo jesteśmy, jako ludzie, uzależnieni od dobroczynnej energii drzew – stąd nazwa akcji „Dla lasu, dla ludzi”.

Więcej drzew liściastych

Tym razem w ramach akcji zorganizowanej przez leśników z Nadleśnictwa Piaski sadzono drzewa liściaste. Były to głównie graby, dęby, jawory oraz klony.

Akcja przebiegała sprawnie, pod nadzorem specjalistów. Wolontariusze podzielili się na grupy, którym przydzielono określone zadania. Zespołowa praca pokazała jak ważny jest wspólny wysiłek i jak doskonałe oraz wymierne rezultaty może przynosić.

Nikomu nie brakowało entuzjazmu, który zawsze wywołuje praca na rzecz idei, które są nam bliskie. Zapał nie był słomiany i zadanie zaplanowane przez leśników zostało w pełni wykonane – dla dobra lasu… i ludzi.

Świetnie spędzona sobota zakończyła się poczęstunkiem na łonie natury, wspólnym ogniskiem i dobrą zabawą. Było to idealne połączenie przysłowiowego „przyjemnego z pożytecznym”.