Rezerwat Dębno w gminie Rawicz

Rezerwat Dębno w gminie Rawicz

Fantastyczne, mocno urokliwe miejsce, które dedykowane jest wszystkim miłośnikom przyrody. Rezerwat zlokalizowany w województwie wielkopolskim, należący do powiatu Rawskiego. Dębno, bo o nim mowa to idealna lokalizacja dla pieszych i rowerowych turystów. Zachwyca różnorodnością roślin a także starymi odmianami drzew. Jeśli poszukujesz miejsca, w którym z pewnością odpoczniesz i miło spędzisz czas z daleka od miejskiego zgiełku, Rezerwat Dębno to strzał w dziesiątkę.

Podstawowe informacje o rezerwacie

Wyjątkowe miejsce powstało w 1961 roku ze względu na konieczność zachowania boru mieszanego wilgotnego. Była to dobra decyzja, gdyż obecnie rezerwat cieszy się sporą popularnością wśród turystów z różnych stron kraju. Doskonale położony ( możliwy dojazd drogą S5) zajmuje obszar prawie 8 ha. Występuje tu wiele gatunków zwierząt i roślin, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Do największych atrakcji z pewnością można zaliczyć blisko 170-letnie sosny oraz 220-letnie dęby o wspaniałych, rzadko spotykanych kształtach. Występuje tu rzadka roślinność runa leśnego, a więc:

  • borówka czernica
  • konwalijka drobnolistna
  • turzyca brzegowa
  • kosowiec żółty
  • jarząb szwedzki.

Pozostałe „atrakcje” okolicy

Poza bogatą roślinnością w rezerwacie występują również ciekawe okazy zwierząt. Mowa tu przede wszystkim o rzadkich dzięciołach czarnych i pstrych. Miłośnicy ornitologii mogą dostrzec takie inne gatunki ptactwa, które niezwykle trudno zobaczyć w innych rejonach Polski. Rezerwat posiada wyznaczone ścieżki dydaktyczne – bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Warto poruszać się właśnie po nich, aby zobaczyć na własne oczy najciekawsze miejsca w całym rezerwacie. Przy ścieżkach znajdują się również tablice informacyjne, dzięki którym każdy może dowiedzieć się sporo ciekawostek o terenie na którym się znajduje.

Jeśli poszukujesz miejsc nietypowych, oddalonych od cywilizacji Rezerwat Dębno wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Bliskość naprawdę dzikiej natury, cisza, spokój oraz fantastyczna roślinność umożliwia naładowanie baterii i złapanie oddechu od codziennych spraw. Rawicz jest miejscowością, na terenie której możesz swobodnie znaleźć nocleg, by wyruszać zarówno w piesze, jak i rowerowe wycieczki.