Postanowienie noworoczne? Zacznij dbać o zdrowie!

Postanowienie noworoczne? Zacznij dbać o zdrowie!

Program profilaktyki nowotworów w Wielkopolsce

Nowotwory jelita grubego stają się jednym z największych problemów medycznych w obszarze onkologii. Nowotwór tej części układu pokarmowego potrafi się rozwijać bezobjawowo przez wiele lat, w związku z tym prawidłowa reakcja na zaistnienie choroby może być znacznie opóźniona.

Jedynym skutecznym sposobem na wykrycie procesów chorobowych w ostatniej części układu pokarmowego jest profilaktyka, co w tym przypadku oznacza przeprowadzenie badań. Nowotwór jelita grubego zabija wiele osób, które mogłyby cieszyć się życiem jeszcze przez wiele lat, gdyby poddały się badaniom.

Ten rodzaj nowotworu, szybko wykryty, można skutecznie leczyć i to powinna być wystarczająca zachęta do tego, żeby takim badaniom się poddać.

Polacy niechętnie poddają się badaniom w celach profilaktycznych, nawet jeśli są one oferowane bezpłatnie. Początek nowego roku może się stać bardzo dobrą okazją do tego, żeby zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z różnych programów darmowych badań profilaktycznych.

Takim jest m.in. program profilaktyki nowotworów jelita grubego, prowadzony aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego.

Kto może wziąć udział w programie?

Program adresowany jest do mieszkańców Wielkopolski, którzy mają nie mniej niż 50 lat i nie więcej niż 74.

W ramach programu można skorzystać zarówno z samego badania – na obecność krwi utajonej w kale, jak i z modułu edukacyjnego.

Wzięcie udziału w spotkaniu edukacyjnym jest warunkiem skorzystania z bezpłatnej procedury medycznej, mającej na celu wykrycie krwi w kale.

Spotkanie w Rawiczu zaplanowano na 20 stycznia 2022 r., natomiast 28 stycznia można będzie oddać materiał do badania. Zarówno spotkanie, jak i odbiór odbędą się w Szkole Podstawowej im. Korczaka w Sierakowie.

Każda osoba zainteresowana udziałem w projekcie jest zobowiązana do okazania dokumentu tożsamości oraz uzupełnienie i oddanie ankiety medycznej i stosownego oświadczenia. Próbka materiału do badania musi być dostarczona osobiście.