30. finał WOŚP w Rawiczu

30. finał WOŚP w Rawiczu

30 stycznia 2022 r. – co się będzie działo w Rawiczu?

Zbliża się kolejny, tym razem jubileuszowy, trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele wydarzeń związanych z finałem będzie miało miejsce również w Rawiczu.

Niedziela, 30 stycznia 2022 r., będzie szczególna i to już od rana. Głównym celem tego dnia będzie, jak zawsze, zbiórka na ulicach miasta. Kwestować będzie stu kilkudziesięciu wolontariuszy.

Co ciekawe – najmłodszy wolontariusz będzie miał zaledwie roczek, a najstarszy nieco ponad sześćdziesiąt lat.

Kwesta będzie prowadzona również w Miejskiej Górce oraz Pakosławiu.

Oprócz zbiórki odbędą się również dodatkowe wydarzenia. Nie jest jeszcze do końca pewne, czy będzie się mogło odbyć tradycyjne spotkanie w Domu Kultury.

Jest przygotowywane, ale obecnie przepisy sanitarne nie są klarowne, często się zmieniają i nie można planować niczego, nawet w krótkiej perspektywie czasowej.

Niezależnie od tego, czy spotkanie będzie się mogło odbyć w formie tradycyjnej – zaplanowano już transmisję online.

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci

W tym roku pieniądze ze zbiórki pomogą wyposażyć w najnowocześniejszy sprzęt okulistyczny placówki zajmujące się leczeniem wad wzroku u dzieci.

W całej Polsce funkcjonuje 25 takich specjalistycznych ośrodków dla młodych pacjentów. Są zlokalizowane w siedemnastu miastach.

Co roku w ośrodkach tych leczonych jest kilkanaście tysięcy dzieci.

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka – zaawansowane problemy ze wzrokiem, które mogą doprowadzić do jego utracenia są wielkim dramatem dla człowieka w każdym wieku.

Jest to szczególnie trudne, jeśli istnieją metody diagnostyczne, które pozwalają na wyleczenie wady wzroku albo choroby, czy też wstrzymanie jej – a nie ma sprzętu, dzięki któremu można te metody uskutecznić.

Takim sytuacjom ma przeciwdziałać styczniowa zbiórka. Działające w Polsce ośrodki leczenia wzroku u dzieci uzyskają dostęp do sprzętu okulistycznego najwyższej klasy.