Szanujmy wodę – apel do mieszkańców Rawicza

Szanujmy wodę – apel do mieszkańców Rawicza

Korzystaj z wody racjonalnie

Od kilku dni nad Polską przetacza się fala upałów, które nieczęsto były odnotowywane w poprzednich latach – w takim natężeniu i w tak długim czasie. Ma to swoje reperkusje – nie tylko dla naszego samopoczucia, a bywa również, że stanu zdrowia, wówczas, gdy nieracjonalnie korzystamy z kąpieli słonecznych albo zapominamy o innych wskazówkach dotyczących funkcjonowania w tak dużym nasłonecznieniu, ale również dla różnych naturalnych zasobów.

Jednym z nich jest woda – w tym w szczególny sposób ta, która nadaje się do spożycia. Nie zawsze pamiętamy o tym, że w czasie upałów, gdy temperatura powietrza sięga powyżej trzydziestu stopni Celsjusza, konieczne jest oszczędzanie wody w jeszcze większym zakresie niż podczas chłodniejszych dni.

Nie chodzi tu jedynie o kwestie finansowe, ale o świadomość, że zasoby wodne nie są nieskończone, a latem, gdy jest naprawdę gorąco, zużywamy jej o wiele więcej, w związku z tym może dojść do tego, że nie starczy jej w danym czasie dla wszystkich.

Lepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji, że zabraknie jej w kranach… Aby tak się nie stało – konieczne jest zmniejszenie jej zużycia. O racjonalne korzystanie z wody apeluje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu.

Jak oszczędzać wodę podczas upałów?

Wiele osób, puszczając wodę z kranu nie zastanawia się nad tym, że mogłoby jej zabraknąć. Coraz wyższe ceny uzdatnionej wody co prawda spowodowały u niektórych pewne otrzeźwienie i np. zakręcanie kurka podczas mycia zębów i w tym podobnych sytuacjach, jednak nadal woda często jest marnowana.

Co zatem zrobić, żeby oszczędzać wodę? Przede wszystkim należy jej używać do celów niezbędnych, takich jak spożywcze czy higieniczne. Gdy żar leje się z nieba, ograniczmy korzystanie z wody np. do mycia samochodu albo do napełniania oczek wodnych, basenów czy też podlewania trawnika.

Prawdopodobnie zdarzyło się już nieraz w naszym życiu, że chcąc korzystać z wody, zauważyliśmy też znaczący spadek jej ciśnienia, co stanowi pewien dyskomfort w porównaniu do standardowego stanu.

Do takiego zjawiska może dojść m.in. podczas upałów i nadmiernego zużywania wody. Miejmy na uwadze również i tę kwestię.