Fałszywe telefony – nowa metoda złodziei!

Fałszywe telefony – nowa metoda złodziei!

Na wnuczka bądź na policjanta – jeszcze do niedawno to właśnie te metody królowały wśród złodziei, którzy w ten sposób wyłudzali często spore kwoty od ludzi w całym kraju. Obecnie jednak, z powodu znajomości ich zasad oszuści podążają wraz z aktualnymi trendami, i zaskakują nowym sposobem. Akcja nie jest może aż tak spektakularna bo mowa tu o zdecydowanie mniejszych kwotach, ale należy pamiętać, iż małe kwoty zdecydowanie łatwiej wydać, a tym samym stać się kolejną ofiarą.

Metoda na loterię szczepionkową

Policja w całym kraju ostrzega przed telefonami informującymi o rzekomej wygranej w szczepionkowej loterii. Do coraz częstszych telefonów dochodzi w całej Polsce, w tym również w Rawiczu. Oszuści informują, że dana osoba wygrała nierefundowane leki, a ich odbiór jest możliwy za niewielką opłatą za kuriera. W te sposób, jak szacują funkcjonariusze, mogły zostać oszukane już setki osób. Tym bardziej, iż fakt obecności loterii szczepionkowej i jej rozreklamowanie w mediach nie słabnie.

O czym pamiętać podczas odebrania tak dziwnego telefonu?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że przy wszelkiego rodzaju rządowych (choć nie tylko) konkursach to organizatorzy wysyłają nagrody na własny koszt. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby jakikolwiek zwycięzca loterii musiał samodzielnie opłacać odbiór nagród. Kwestią kluczową pozostaje jednak sama forma nagrody. Narodowy Fundusz Zdrowia oficjalnie ogłasza, że nie ma takiej możliwości aby ktokolwiek z przypadku otrzymał w nagrodzie jakiekolwiek leki, tym bardziej nierefundowane. Nagrody w loterii szczepionkowej to elektryczne hulajnogi, samochody oraz kwoty pieniężne. W żadnym wypadku nie są to leki. Jeśli więc ktoś przez telefon usłyszał o wygranych lekach, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji.