Dzień bez Samochodu w województwie wielkopolskim

Dzień bez Samochodu w województwie wielkopolskim

Dwudziesta edycja akcji

22 września od wielu lat kojarzony jest z możliwością skorzystania z darmowego transportu publicznego. Do akcji, która została zainicjowana przez Unię Europejską już dwadzieścia lat temu, sukcesywnie dołączało coraz więcej samorządów w Polsce.

W tym roku mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogą korzystać z darmowej komunikacji publicznej nie tylko w swoich miastach, ale również w obrębie całego województwa – jeśli zdecydują się na podróż koleją.

Darmowe przewozy są dziś oferowane przez dwóch przewoźników – Koleje Wielkopolskie oraz Polregio. Za bilet nie zapłacimy wybierając się w podróż pociągami osobowymi albo regio.

Oczywiście jest to oferta mająca na celu promowanie transportu zbiorowego, jako bardziej ekologicznej alternatywy dla podróży samochodami osobowymi, w związku z tym jest ona skierowana do kierowców.

Aby móc podróżować za darmo – musimy okazać odpowiedni dokument uprawniający do tego, a więc dowód rejestracyjny pojazdu.

Przekonaj się do kolei

W ostatnich latach, może nie tak dynamicznie jakbyśmy chcieli, jednak stale rozwijany jest transport kolejowy. Wracają „stare” trasy, które przez lata były zawieszone, pojawiają się też nowe kierunki – zarówno w obszarze regionalnym, ogólnopolskim, jak i międzynarodowym.

Dzień bez Samochodu ma przekonać te osoby, które nie wyobrażają sobie codzienności bez samochodu do tego, że transport publiczny może być zarówno opłacalny, jak i szybki, bezpieczny oraz komfortowy.

Dzisiejsze składy zapewniają o wiele szybszą i wygodniejszą jazdę niż jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Siatka połączeń jest coraz bardziej dostosowywana do realnych potrzeb podróżujących – w związku z tym na pewno warto przekonać się właśnie do tego środka transportu, podobnie jak do podróży nowoczesnymi, ekologicznymi autobusami miejskimi.