Postępy w instalacji miejskiego systemu monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy

Postępy w instalacji miejskiego systemu monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy

Od kilku lat trwa proces instalacji miejskiego systemu monitoringu, który obsługiwany jest przez lokalną policję. Grzegorz Kubik, w roku 2021, zapewniał o coraz bardziej zaawansowanych funkcjonalnościach tego systemu. Kamery miały zdolność do identyfikowania osób na podstawie twarzy czy sylwetki, a także do odczytywania numerów rejestracyjnych pojazdów.

Kolejne kamery dodawane były do systemu stopniowo. Na głównym rynku miasta zainstalowano ich dwanaście, dwa urządzenia zamontowano przy fontannie na plantach, a kolejne dwie kamery pojawiły się na poligonie pumptrack. Kiedy powstało nowe rondo w rejonie „fisigórki”, tam również zamontowano monitoring – pięć kamer. Jak informuje Centrum Informacyjne Burmistrza, wszystkie te urządzenia są częścią monitoringu gminnego.

W roku 2022 Centrum Informacyjne Burmistrza przekazywało informacje o planach dotyczących rozbudowy systemu monitoringu w strategicznych punktach miasta. Wykorzystując istniejącą infrastrukturę po sygnalizacji świetlnej – studnie, słupy i zasilanie – planowano montaż kamer na drogach prowadzących do i z miasta. W tamtym momencie, do kamer na rynku miała dostęp policja. Rondo przy Bricomarche miało zostać dołączone do systemu po rozbudowie sieci.

W 2023 roku planowano rozwinięcie systemu monitoringu o kolejne skrzyżowanie lub nawet dwa. I tak też się stało w ostatnich tygodniach – kamery obecnie monitorują rondo przy ul. Piłsudskiego oraz okolice stacji paliw Lotos.